دنیای وردپرس

آموزش بخش نوشته ها در وردپرس | جلسه نهم

در این جلسه از آموزش کامل کار با وردپرس به شما توضیح میدهیم چگونه میتوانید با بخش نوشته ها در وردپرس کار نمایید.

معرفی بخش نوشته ها در پیشخوان وردپرس :

زمانی که شما بخواهید در سایت وردپرسیتون مطلبی مثل یک خبر , مثل یک مقاله یا هر نوع نوشته ای که مرتب در حال بارگذاری می باشد را قرار دهید باید از بخش نوشته ها در وردپرس استفاده نمایید .

بخش نوشته ها در پیشخوان وردپرس شامل چهار منوی زیر میشود :

 • همه نوشته ها
 • افزودن نوشته
 • دسته ها
 • برچسب ها
 • همه نوشته ها :

شما زمای که وارد منوی همه نوشته ها میشوید میتوانید لیست تمامی نوشته هایی را که ایجاد کرده ایده را مشاهده نمایید و آنها را مدیریت نمایید . به طور مثال میتوانید یک نوشته را حذف نمایید یا آن را ویرایش نمایید.

 • افزودن نوشته :

زمانی که وارد بخش افزودن نوشته میشوید میتوانید یک نوشته جدید ایجاد نمایید .

همانطور که در تصویر بالا مشاهده مینمایید در صفحه افزودن نوشته باکس های مختلفی وجود دارد که به ترتیب توضیح داده میشود .

بخش عنوان را اینجا وارد نمایید : در این بخش شما باید عنوان نوشته خود را وارد نمایید .

دکمه افزودن پرونده چند رسانه ای : شما زمانی که بخواهید در داخل نوشتتون یک عکس یا یک فایل pdf و … قرار دهید باید با استفاده از این دکمه ابتدا فایل مورد نظرتون رو آپلود نمایید , سپس با گزینه گذاشتن در نوشته آن را بین محتوای نوشته خود درج نمایید .

ادیتور : در باکس ادیتور شما باید مشابه نرم افزار word, متن و محتوای مطالب خودتون رو تایپ نمایید و در انتها با استفاده از گزینه هایی مثل Bold کردن و تغییر رنگ و … به متن خود ظاهر قشنگ تری بدهید.

انتشار : در باکس انتشار گزینه هایی وجود دارد که شما میتوانید مطلب خود را قبل از انتشار تغییر دهید یا حتی آن را پیش نویس کنید که این گزینه ها به ترتیب زیر می باشد :

 1. وضعیت نوشته : در این حالت شما میتوانید مشخص نمایید نوشته شما در چه وضعیتی می باشد . مثلا وضعیت در حالت پیش نویس هست یا منتشر شده .
 2. نمایانی : در این بخش ۳ حالت بسیار جالب وجود دارد . حالت اول عمومی می باشد که شما در زیر آن گزینه ای به اسم سنجاق کردن نوشته دارید . زمانی که شما نوشته را سنجاق میکنید . نوشته شما به صورت ثابت در صفحه آرشیو نوشته ها قرار میگیرد.در حالت دوم گزینه ی رمز دار وجود داردکه شما میتوانید نوشته خود را با یک رمز محافظت نمایید . و افرادی که بخواهند محتوای نوشته شما را مشاهده نمایند باید با توجه به رمزی که شما ساخته اید وارد شوند.در حالت سوم گزینه خصوصی وجود دارد که محتوای نوشته شما را فقط برای شما یعنی مدیر سایت نمایش میدهد و برای مابقی کاربران مهمان این نوشته قابل مشاهده نمیباشد.

ساختار : در این قسمت میتوانید ساختار نوشته خود را مشخص نمایید . گاهی اوقات ممکن هست نوشته شما در خصوص یک ویدیو یا یک پادکست باشد . که میتوانید در این بخش نوع آن را انتخاب نمایید . توجه داشته باشید که ممکن است برخی از قالب های وردپرس این امکان را به شما ندهد.

دسته ها : در این بخش دسته بندی نوشته خود را مشخص نمایید.

برچسب ها : در این بخش باید برچسب های مرتبط با نوشته را وارد نمایید . مثلا اگر موضوع نوشته شما و محتویات نوشته شما در خصوص آموزش وردپرس هست باید برچسب ها را وارد نمایید : آموزش وردپرس,وردپرس.

در نظر هم داشته باشید که بیشتر از ۱۵ مورد وارد ننمایید و حتما آن برچسب ها در متن و عنوان نوشته شما وجود داشته باشد .

تصویر شاخص : معمولا نوشته ها یک عکس اصلی دارند و چندین عکس, داخل نوشته . تصویر شاخص برای شما عکس اصلی یک نوشته را مشخص مینماید و میتوانید عکس اصلی نوشته خود را از این طریق آپلود نمایید.

 • دسته ها :

اضافه نمودن دسته بندی اولین اقدامیست که شما باید قبل از ایجاد یک نوشته انجام دهید .

همانطور که در تصویر بالا مشاهده مینمایید در صفحه افزودن دسته بندی باکس های مختلفی وجود دارد که که به ترتیب توضیح داده میشود .

نام : در این قسمت باید یک عنوان برای دسته بندی خود وارد نمایید .

نامک : نامک یا slug همان آدرسی هست که در آدرس بار مروگر قابل مشاهده است . سعی نمایید اگر سایت فارسی دارید این قسمت را به صورت انگلیسی وارد نمایید . اما در صورتی هم که این قسمت را وارد نمایید به صورت پیش فرض نامک دسته بندی شما از روی نام دسته ساخته میشود.

مادر دسته : این قسمت مشخص کننده دسته اصلی / زیر دسته سایت شما می باشد . یعنی به این صورت که اگر شما این قسمت را دست نزنید و به صورت هیچ کدام بماند آن وقت دسته شما دسته اصلی خوانده میشود ولی اگر قرار هست دسته ای که ایجاد مینمایید به عنوان یک زیر دسته باشد باید کلیک نمایید و دسته اصلی یا دسته مادر آن را انتخاب نمایید . برای اینکه بهتر متوجه این قسمت شوید لطفا به مثال زیر توجه نمایید :

شما یک دسته دارید به عنوان دسته آموزش و یک دسته دارید به عنوان آموزش وردپرس . اولین دسته ما یعنی دسته آموزش به عنوان دسته مادر خوانده میشود و دومین دسته ما یعنی دسته آموزش وردپرس به عنوان یک زیر دسته از دسته آموزش خوانده میشود. پس هنگام ایجاد دسته آموزش این قسمت را روی هیچ کدام میگذاریم و سپس در هنگام ایجاد دسته آموزش وردپرس این قسمت را کلیک میکنیم و دسته آموزش را انتخاب مینماییم.

توضیح : در این قسمت توضیح کوتاهی در مورد دسته بندی مورد نظرتون وارد نمایید .

باکس لیست دسته بندی ها : باکسی که در ستون سمت چپ تصویر مشاهده مینمایید . لیست دسته بندی هایی می باشد که آن ها را ایجاد نموده اید . توسط این لیست شما میتوانید به صورت موردی دسته بندی هایی را که ایجاد نموده اید را ویرایش یا حذف نمایید.

 • برچسب ها :

برچسب ها (Tags)عموما دو کاربرد دارند :

کاربرد اول آن این است که شما با وارد کردن صحیح برچسب در یک نوشته میتوانید به کاربران امکانی را بدهید که با کلیک کردن بر روی برچسب ها وارد نوشته های مرتبط با آن برچسب شوند. به طور مثال شما یک نوشته دارید که عنوان آن آموزش وردپرس است و نوشته دیگری دارید که عنوان آن آموزش نصب سیستم مدیریت محتوای وردپرس هست . سپس در هر دو نوشته برچسب wordpress را وارد مینمایید و میبینید که کاربر در زیر هر نوشته بر روی لینک wordpress کلیک نماید هر دو مطلب را برایش نمایش میدهد.

کاربرد دوم آن کمک به سئو سایت شما است . زمانی که روبات های گوگل سایت شما را رصد میکنند این برچسب ها کمک میکنند تا سایت شما از نظر روبات های خزنده گوگل بهتر دیده شود .

مهدی خاکسار

مهدی خاکسار

موسس دنیای وردپرس و مدیر عامل شرکت طراحی وب سایت پروگ پارس /
برگزار کننده اولین همایش جی کوئری در ایران /
تدریس و آموزش وردپرس به بیش از ۱۰۰ دانشجو /
برنامه نویس در سایت codecanyon /
مجری و مشاور وب سایت های برند و سازمان های بزرگ از جمله سازمان نظام مهندسی و ...

نظر خود را ثبت نمایید :

گفتگو های کاربران:

 • سلام خسته نباشید خیلی ممنون .
  اگر بخواهیم فقط یک بخش از post را در html نمایش بدیم با php از چه دستوری باید استفاده کنیم ؟ …. مثلا در post بخش heading رو نشون بده یا فقط یک پارگراف رو نشون بده
  ممنون

 • سلام وقت بخیر
  چطور میشه تو ورد پرس تنظیم کرد ک برگه ای که نوشته ها داخلش نمایش داده میشن کدوم باشه
  برای من قبل از نامک تو لینک نوشته بایگانی نوشته شده
  چطور میتونم برگه رو تغییر بدم ؟
  ممنون میشم جواب بدید

 • سلام خسته نباشید
  بخش نوشته های وردپرس من ناقص هست و بعضی از گزینه ها مثل نقل قول و لینک دادن به نوشته و … رو نداره
  برای کاملتر شدنش باید چی کار کنم ؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  ایا بایدافزونه نصب کنم

 • سلام .
  میخواستم تشکر و قدردانی کنم از راهنماییهایی که انجام دادیم .
  یک دنیا ممنون از لطفتون .
  در همه ی امور موفق باشید دوست من . یا علی .
  ن . ر .پرستا

 • آقا مهدی حالا که اینقدر لطف دارید ، یه سوال داشتم که حقیقتا چند روزیه نتونستم چیزی براش پیدا کنم .
  آقا من میخوام تووردپرس وقتی بازدیدکننده توی صفحه یاصلی روی یک گزینه کلیک میکنه . وقتی که هدایت میشه به اون صفحه ای که نوشتم داخلشه ، مستقیما بره سر همون نوشته . البته در صورتی که در یک صفحه چند عنوان وجود داشته باشه ؟
  روشنتر کنم . مثلا در صفحه ی شرکتها . نوشته های :
  ثبت شرکت : با توضیحات
  انحلال شرکت : با توضیحات
  تغییرات : با توضیحات .
  میخوام اگر در برگ اولم روی تغییرات کلیک میشه ، بیاد به صفحه ی شرکتها ، مستقیم سر تغییرات . نه اول صفحه .
  چونه درازی کردم اما خواستم روشن شه . اگر چه همون اولشم متجه منظوزم شدین .
  ممنون میشم راهنماییم کنید .
  پرستا .

 • در مورد لیست کردن تیترهای یک مقاله به طوریکه اول تیترها رو لینک کنیم و بعد رو هر لینک که می زنیم وارد اون بخش بشه می تونید به من کمک کنید؟